جمعه 29 تير 1397 Friday 20 July 2018 7 ذی‌القعده 1439
  • آیا چارچوب معماری سازمانی ایران در همه دستگاه ها به صورت مشابه پیاده سازی خواهد شد؟

هر سازمان برای شروع طرح معماری باید متناسب با شرایط، نیازمندی و بلوغ سازمانی خود اقدام به تعیین محدوده و شرح خدمات معماری نماید(این موضوع در روش توسعه معماری نیز توضیح داده شده است). لذا اگرچه کلیت چارچوب مشخص و لازم الاجرا است اما جزئیات و نحوه استفاده از آن متناسب با شرایط تعیین خواهد شد.

  • چگونه میتوان در توسعه و بروزرسانی چارچوب مشارکت نمود؟

کلیه علاقمندان میتوانند در توسعه و تکمیل چارچوب همکاری کنند، بدین منظور لازم است نظرات فنی و کارشناسی در خصوص هرکی از اجزاء چارچوب از طریق پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید به اطلاع متولیان رسانده شود.

  • مخاطب چارچوب معماری سازمانی ایران تنها دستگاه های دولتی هستند؟

خیر، همه شرکتها، موسسات و میتوانند از محتوای چارچوب استفاده نمایند، اگرچه برای دستگاه های دولتی الزامات و مشوقهای قانونی درنظر گرفته شده است.

  • ماموریت و خدمات اصلی مراکز اعتبارسنجی معماری سازمانی شامل چه حوزه‌هایی است؟

نظارت، ارزیابی و صدور گواهینامه در حوزه‌هایی از قبیل- معماری سازمانی
- عملکرد وب‌سرویس‌های سامانه‌های اطلاعاتی سرویس‌گرا
- خدمات و فرایندها
- بانک‌ها و پایگاه‌های اطلاعاتی
- درگاه‌های الکترونیکی
- زیرساخت‌های ارتباطی و سکوهای فناوری

  • چه مراکزی از صلاحیت لازم جهت اخذ مجوز مراکز اعتبارسنجی معماری سازمانی برخوردار هستند و چگونه میتوان مجوز مذکور را دریافت نمود؟

به منظور احراز صلاحیت مراکز اعتبارسنجی معماری سازمانی، دستورالعملی توسط کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی تهیه شده که حاوی دامنه و نوع فعالیت این مراکز، شرایط و مراحل اخذ مجوز این مراکز است.

سند ضوابط تأسیس و فعالیت مراکز اعتبارسنجی معماری سازمانی

  • برنامه حمایتی دولت در خصوص آزمایشگاه های معماری سازمانی در دانشگاه ها به چه صورت است؟

سازمان فناوری اطلاعات ایران در راستای ظرفیت‌سازی و توانمندسازی موضوع معماری (فناوری اطلاعات) سازمانی در دانشگاه‌ها از تاسیس آزمایشگاه‌های معماری سازمانی در دانشگاه‌های معتبر که دارای شرایط و توانمندی لازم هستند، حمایت می‌کند. در واقع، آزمایشگاه‌های مذکور به عنوان مراکز اعتبارسنجی، وظیفه نظارت و ارزیابی میزان پیشرفت طرح‌های معماری سازمانی و کسب اطمینان از اجرای موثر این طرح‌ها در دستگاه‌های اجرایی و همچنین تولید دانش و تدوین اسناد فنی و متدولوژیک معماری سازمانی را به عهده دارند. اقدامات حمایتی مذکور شامل برگزاری دوره‌های انتقال دانش فنی معماری سازمانی، همکاری و همچنین اقدامات مشاوره‌‌ای در راستای راه‌اندازی آزمایشگاه، تشکیل هسته پژوهشی و اخذ مجوز کارشناسی ارشد گرایش معماری سازمانی در دانشگاه‌ها است. لازم به ذکر است که آزمایشگاه ها پس از طی مراحل مشخص و اخذ مجوز موردنظر به عنوان مراکز اعتبارسنجی شناخته خواهند شد.

Back to top